SKARBY POLSKIEJ ZIEMI GOCZAŁKOWICE WILAMOWICE KĘTY BIELANY
OGRODY KAPIASA WILAMOWICE KĘTY BIELANY
SKARBY POLSKIEJ ZIEMI CZWARTEK 21.III.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
OGRODY KAPIASA, położone na obrzeżach Goczałkowic-Zdroju, swą historią sięgają do roku 1979, kiedy to właściciel Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny. Obecnie, ogrody prezentują niezwykle bogatą ofertę przyrodniczą. Na terenie dwóch ogrodów - Nowego i Starego znajdują się przepiękne okazy, które w połączeniu z architekturą ogrodową tworzą niezwykłe, pełne kolorów i kwiatowych zapachów miejsce. Do zwiedzania udostępniono 2 ogrody: stary i nowy. Ogród Stary jest podzielony na zaułki i zakątki, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z różnością architektury ogrodowej. Ogród Nowy składa się natomiast z kilku ogrodów tematycznych, tj. Wiejski, Zachodzącego Słońca, Nad Stawem, Wrzosowisko, Angielski. Budowane są następne ogrody. Teren jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu znajdują się miejsca do zabawy dla dzieci, górki widokowe i labirynt. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny. Na terenie obiektu mieści się restauracja, w której serwowane są domowe obiady i pyszne desery - wyroby własne! Wokół obiektu są miejsca do zaparkowania. Można również odwiedzić Centrum Ogrodnicze i zakupić rozmaite rośliny. Ogród botaniczny ze ścieżkami, wzdłuż których rosną kwiaty, oraz labiryntem, strefami tematycznymi i stawem z liliami. JAK TO WYGLADA W PIERWSZYM DNIU WIOSNY…
św. Anny 4, 43-230 Goczałkowice-Zdrój. Zamknięcie: 19:00; Telefon: 667 777 292 KAWA BINGO
WILAMOWICE – Parafia i Sanktuarium św. Abpa Józefa Bilczewskiego
Parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach. Historia parafii Wilamowice łączy się ściśle z dziejami mieszkańców Wilamowic. A dzieje te są bardzo ciekawe. Zgodnie z podaniami historyków, po spustoszeniu ziem polskich przez najazd Tatarów w roku 1241, ówcześni piastowscy władcy postanowili na opustoszałe i spalone ziemie sprowadzić osadników z Zachodu, dla ożywienia rolnictwa, przemysłu i handlu. W ten sposób około 1250 roku na teren Wilamowic przybyła grupa kolonistów z terenu dawnej Flandrii, konkretnie z Fryzji, z okolic dzisiejszej Brugii (Belgia) i założyła osadę Wilamowice. Osadnicy ci przywieźli ze sobą specyficzny folklor, język i obyczaje. Wiele elementów tej kultury, ku wielkiemu zainteresowaniu historyków i etnografów, przetrwało do czasów współczesnych. Szczególną ciekawostką jest pozostały w swym archaicznym dialekcie język, którym posługują się jeszcze najstarsi mieszkańcy.
KĘTY - Kościół św. Jana Kantego w Kętach – kościół w Kętach, znajdujący się w pobliżu kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty i Katarzyny. W miejscu współcześnie istniejącego kościoła św. Jana Kantego początkowo znajdowała się zbudowana w latach 1644-1648 mała i ciemna kaplica. Znajdowała się ona w pobliżu miejsca, w którym stał dom rodzinny św. Jana z Kęt. W początkach XVIII wieku rozpoczęto budowę barokowego kościoła, którego fundatorem był Sykstus Lubomirski. Kościół został poświęcony 14 czerwca 1724. Jest to budowla jednonawowa, z barokową fasadą, kolebkowym sklepieniem z lunetami i ołtarzem głównym z 1722. Jak notował w swym "Dziejopisie Żywieckim" pod rokiem 1722 żywiecki wójt Andrzej Komoniecki: Tegoż roku w Kętach na święto świętego Jana Kantego w kaplicy narodzenia jego ołtarz wielki nowy wystawiono za staraniem księdza Jana Chryzostoma Pyzowicza, kanonika kolegiackiego kościoła Wszech Świętych w Krakowie, a plebana kętckiego i patrioty tamecznego.. Kościół do 1939 był pod opieką władz miasta Kęty. Obecnie zajmuje się nim sąsiednia parafia rzymskokatolicka.
BIELANY - SANKTUARIUM CHRYSTUSA CIERPIĄCEGO
Cudowny obraz Pana Jezusa Ubiczowanego w kościele w Bielanach od początku XVIII w. otaczany jest wielkim nabożeństwem. Odnotowano świadectwa uzdrowień i innych cudownych wydarzeń za wstawiennictwem Pana Jezusa Bielańskiego. Wizerunek przedstawia Zbawiciela
do połowy ciała. Lekko pochyloną głowę, otoczoną promienistą aureolą, wieńczy korona cierniowa. Na Jego ciele widoczne są krople krwi. Nadgarstek prawej ręki ma obwiązany sznurem, a w lewej dłoni trzyma trzcinę. Chrystusa okrywa płaszcz. Obraz namalował nieznany artysta ok. 1702 - 1703 r. Płótno o wymiarach 180 x 120 cm jest półkoliście zwieńczone. 12.03.2000 r. świątynia w Bielanach została sanktuarium diecezjalnym. Parafia w Bielanach powstała w 1493 r. W końcu XVI w. odnotowano istnienie tu drewnianego kościoła. Obecną murowaną barokową świątynię zaczęto wznosić w 1794 r. Liczne trudności sprawiły, że konsekrowano ją dopiero 16.05.1833 r. Budowę wieży ukończono w 1869 r. W tym kształcie budowla przetrwała do dziś. Kościół jest jednonawowy. Barokowy drewniany ołtarz z licznymi złoceniami i zdobieniami otacza cudowny obraz Pana Jezusa Ubiczowanego. Przysłania go ruchoma zasłona z obrazem Matki Bożej Bolesnej z początku XVIII w. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione. Ciekawostki: Na wieży kościoła zawieszono dzwon z 1513 r., który pochodzi z klasztoru Ojców Dominikanów w Oświęcimiu.
Koszt 100 zł (+pieniądze na obiad dla chętnych).Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.