Chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo - Religia Objawiona, monoteistyczna i uniwersalistyczna. Powstała w Iw. w Palestynie w wyniku przyjścia na świat i działalności Jezusa z Nazaretu. Nazwa pochodzi od imienia Chrystus (pomazaniec, mesjasz), które nadano Jezusowi. Opiera się na wierze w zbawczą rolę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
W 1054r. doszło do zasadniczego podziału w chrześcijaństwie(schizma wschodnia), w którego wyniku oddzieliły się od siebie Kościół Rzymski czyli Katolicki oraz Kościół Prawosławny. W kościele rzymskimi w XVIw. w wyniku reformacji wyodrębniły się kościoły protestanckie (Luteranie, Kalwini, Anglikanie). W Egipcie i Sudanie mieszkają Koptowie - chrześcijanie języka arabskiego, potomkowie starożytnych Egipcjan, posługujący się liturgią koptyjską.
Miejsca Święte w Chrześcijaństwie:
AZJA
Jerozolima - Bazylika Grobu Świętego i Zmartwychwstania (inaczej Bazylika Bożego Grobu lub Bazylika Pańskiego Grobu) znajduje się w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w miejscu, gdzie znaleziono grób Jezusa Chrystusa
Betlejem – Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem − wczesnochrześcijańska bazylika w Betlejem zbudowana nad miejscem, gdzie narodził się Jezus Chrystus, jeden z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie.
Nazaret – Bazylika Zwiastowania Pańskiego – współczesna bazylika w Nazarecie zbudowana nad miejscem, w którym Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, iż stanie się Matką Syna Bożego.
Filipiny, Cebu – Bazylika Santo Nino
AFRYKA
Etiopia, Lalibela - Nowa Jerozolima - Położona w górzystym sercu Etiopii (2800 m n.p.m.), jest ciągle miejscem kultu i celem pielgrzymek chrześcijan. 12 kościołów wykutych w litej skale za panowania cesarza Lalibeli w XII wieku
AMERYKA
Meksyk – Matka Boża z Guadelupe - określenie Marii z Nazaretu, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.
Brazylia – Matka Boża z Aparecida - święta patronka Brazylii, reprezentowana przez postać Matki Bożej znajdującej się w Bazylice Matki Bożej, w mieście Aparecida, w stanie São Paulo, w Brazylii. 12 października jest dniem wolnym od pracy w Brazylii, ze względu na święto ku czci Matki Bożej z Aparecidy.
EUROPA
Włochy
Rzym – Siedem Bazylik
- bazylika katedralna Najświętszego Zbawiciela i Świętych Janów na Lateranie (San Giovanni in Laterano),
- bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore),
- bazylika św. Piotra (San Pietro),
- bazylika św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura),
- bazylika św. Krzyża Jerozolimskiego (Santa Croce in Gerusalemme),
- bazylika św. Wawrzyńca za Murami (San Lorenzo fuori le Mura),
- bazylika św. Sebastiana za Murami (San Sebastiano fuori le Mura).
San Giovani Rotondo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Foggia. Miejsce życia św. Pio z Pietrelciny.
Asyż i Greccio - Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182 w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.
Francja
Mont Saint-Michel - skalista wyspa pływowa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła.
Matka Boża z Lourdes - tytuł Marii matki Jezusa, wprowadzony przez Kościół katolicki na pamiątkę objawień Marii, które, jak naucza Kościół, miały miejsce w Lourdes. Począwszy od 11 lutego 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła serii objawień "Pięknej Pani". Wydarzenia te miały miejsce w grocie Masabielle, niedaleko Lourdes. 25 marca 1858 roku, podczas 16 objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie... Objawienia uznane za autentyczne przez biskupa Tarbes, Mgr Laurence w 1862. Bernadetta Soubirous od 11 lutego do 16 lipca 1858 doświadczyła w sumie 18 objawień. Świadkami objawień i dziwnego zachowania się dziewczyny byli okoliczni mieszkańcy, zbierający się w grocie na odpoczynek. Podczas objawień w grocie pojawiło się źródło wody.
Hiszpania, Santiago de Compostela - miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w prowincji A Coruña, miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.
Norwegia, Trondheim - Król Olaf Haraldsson wkrótce po śmierci w 1030 roku został obwołany świętym. Katedrę Nidaros w Trondheim wybudowano nad jego grobem i przez cztery wieki miasto było miejscem kultu dla pielgrzymów szukających pojednania, pomocy i zbawienia. Stara Droga Pielgrzymów pomiędzy Oslo a Katedrą Nidaros w Trondheim została ponownie otwarta latem 1997 roku. Od tego czasu wielu pielgrzymów podąża do tego historycznego miejsca pielgrzymkowego.
Polska, Częstochowa – Matka Boża Jasnogórska - Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, Czarna Madonna, (łac. Imago thaumaturga Beatae Virginis Mariae Immaculatae Conceptae, in Claro Monte – Jasnogórski Cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej), w tradycji wschodniej znany jako Częstochowska Ikona Matki Bożej (Bogurodzicy) (cs. Czenstochowskaja Ikona Bożyjej Matieri), a także jako Bełska Ikona Matki Bożej – znajdujący się w jasnogórskim klasztorze wizerunek (ikona) przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem (typ hodegetria) o niejasnym pochodzeniu i czasie powstania. Otoczony szczególnym kultem wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz prawosławnego, uważany za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawanych symboli Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.
Bułgaria, Riła – Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki - ten położony w wysokich górach prawosławny klasztor swoją tradycją sięga pierwszej połowy X wieku. Wtedy to młody szlachcic Jan (Iwan) pochodzący z pobliskiej Riły postanowił zostać pustelnikiem i zamieszkał w lesistych górach. Zgromadziwszy wokół siebie grupę uczniów założył pierwszą wspólnotę mniszą. Święty Jan Rylski jest patronem klasztoru, który został założony później u zbiegu rzek Rylskiej i Druszlawicy. Obecnie Rylski Monaster jest raczej muzeum i czcigodnym zabytkiem, niż ośrodkiem życia zakonnego. Potężny kompleks klasztorny zamieszkiwało swego czasu 180 mnichów. Obecnie jest ich zaledwie kilku.
Portugalia, Fatima – Matka Boża Fatimska - miała objawiać się trojgu dzieciom w portugalskim mieście Fatima przez 6 kolejnych miesięcy poczynając od 13 maja 1917 roku. Byli to Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos. Kościół katolicki nie znalazł sprzeczności z doktryną i uznał objawienie za cudowne w 1930 roku.