Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka – Gidle, Jasna Góra, Dolina Miłosierdzia
Piątek 8 luty 2013.
9 grudnia 2012 58-letni mieszkaniec Świdnicy dokonał profanacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Tylko pancerna szyba uchroniła Cudowny Obraz Królowej Polski na Jasnej Górze przed zniszczeniem. Naszą odpowiedzią na to wydarzenie była pielgrzymka ekspiacyjna w piątek 8 lutego 2013 roku.
Pierwszą miejscowością, którą odwiedziliśmy były Gidle. Znajduje się tu istniejący od XVII w dominikańskie sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, słynąca z cudów maleńka figurka Matki Bożej. Według legendy wyorał ją Czeczek, rolnik i wkrótce zasłynęła cudami, a w rezultacie narastającego kultu sprowadzono tu dominikanów.
Do Gidel dotarliśmy w godzinach przedpołudniowych. Nasze nawiedzenie sanktuarium rozpoczęliśmy od modlitwy w ciągu dnia w głównym kościele. Potem przeszliśmy do kaplicy Matki Bożej Gidelskiej, gdzie naszym przewodnikiem był o. Józef. On to opowiedział nam, jak doszło do powstania sanktuarium Matki Bożej. „Bóg wybrał to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to co słabe, aby mocnych poniżyć” (1 Kor 1,27). Te słowa św. Pawła stanęły nam przed oczyma, gdy uklęknęliśmy przed malutką figurką Matki Bożej. Figurka ma zaledwie 9cm wysokości. Jest niepozorna i szara. Niezbyt kunsztownie wyrzeźbiona w kamieniu a jednak umieszczono ją w ogromnym, pięknym ołtarzu, prawdziwie, by „… zawstydzić mędrców i mocnych poniżyć”. Od ponad 4 wieków ściągają rzesze cierpiących i strapionych, oczekujących pocieszenia i uzdrowienia chorób duszy i ciała.
Przybywamy do tego sanktuarium w roku jubileuszu 90-lecia koronacji figurki Matki Bożej Gidelskiej. Od 1998 roku sanktuarium Gidelskie jest bazyliką mniejszą. O cudach Matki Bożej Gidelskiej świadczą liczne i bardzo cenne wota zawieszone na ścianach kaplicy. Wiele uzdrowień dokonywało się i nadal dokonuje za pośrednictwem wina, w którym w pierwszą niedzielę maja kapłan zanurza figurkę Matki Bożej ( tzw. kąpiółka). Nie tylko w dawnych czasach, ale i obecnie wino, które dotknęło cudownej statuetki ma przedziwną moc leczenia oczylwiście dzięki wierze. Jedna spisane cuda i wota na ścianach to tylko mała cząstka mówiąca o łaskach Maryi. Zapisywano jedynie cuda widoczne, uzdrowienia cielesne, nie notowano jednak cudownych przemian serca, nawróceń, które dokonują się w duszach wiernych. Po nawiedzeniu sanktuarium oglądamy piękną zakrystię a następnie zakupujemy dewocjonalia.
Z Gidel udajemy się do Częstochowy, gdzie u podnóża Jasnej Góry znajduje się Dolina Miłosierdzia. Dolina Miłosierdzia Bożego, to katolickie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie prowadzone przez palotynów. W 1947 roku księża palotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem rozpoczęli w miejscu starej cegielni budowę domu i kaplice, w której w głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę według wizji św. siostry Faustyny. Zabudowania te poświęcił w 1949 roku bp Teodor Kubina. Obecnie trwa budowa nowej świątyni, do której zostanie później przeniesiony obraz Jezusa Miłosiernego. Wchodzimy na teren budowy, bardzo mi się podoba architektura nowej świątyni, której wnętrze( kościół jest na razie w stanie surowym) będzie wykonywał Marci Ivan Rupnik ( ur. 1954r.) znany artysta, teolog i ksiądz słoweński, należący do jezuitów, który wykonał wspaniałe mozaiki m in. w kaplicy „ Redemptoris Mater” w Watykanie, w bazylikach w Fatimie, w San Givani Rotondo u ojca Pio i w sanktuarium w Lourdes. Naszym przewodnikiem po Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest ks. Walter – palotyn. Opowiada nam jak ważny jest kult miłosierdzia w naszym życiu i pokazuje nam przeróżne miejsca w Dolinie Miłosierdzia m In. Pomnik Jezusa Miłosiernego(chyba pierwsza rzeźba w świecie Jezusa Miłosiernego z 1981r).
Następnie udajemy się na posiłek a później nawiedzamy Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.
Wejście do klasztoru jasnogórskiego poprzedza plac o zarysie koła, w którym umieszczony jest herb zakony paulinów. Wykonany z drobnej kostki porfiru przedstawia palmę, z siedzącym na jej koronie krukiem z bochenkiem chleba w dziobie, o pień zaś wspierają się dwa lwy. Następnie wchodzimy na Jasną Górę przez 4 bramy: Bramę Lubomirskich zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła, Bramą Matki Bożej Królowej Polski, Bramą Matki Bożej Bolesnej i Bramą Wałową. Zwiedzamy arsenał, muzeum 600-lecia, salę rycerska, podziwiamy Drogę Krzyżową Jerzego Dudy Gracza i udajemy się na dłuższą modlitwę ekspiacyjną do Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Nasze nawiedzenie Jasnej Góry kończymy modlitwa w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej i Głównej Bazylice.
Dziękujemy Ci Panie Boże za tą pierwszą w tym roku pielgrzymkę po sanktuariach diecezji częstochowskiej.
Ks. Władysław Kolorz