WĘDRUJĄC PO POLSCE
Czwartek 5 grudnia 2013
KRAKÓW-WIELICZKA
Boże, który w sposób podziwu zakreślasz obowiązki Aniołom i ludziom, spraw miłościwie, abyśmy wsparci wstawiennictwem św. Michała Archanioła mogli żyć pobożnie i osiągnąć szczęście wieczne.
Godzina 6.45 rano zbiórka, a zaraz potem powaga i skupienie na Mszy Św. RORATNIEJ w Kościele Matki Kościoła NJW. Po Mszy wyjazd w kierunku Krakowa.
Pierwszy punkt programu - EUROPEUM w Krakowie. Europeum to Ośrodek Kultury Europejskiej, nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który znalazł swoją siedzibę w odremontowanym, zabytkowym budynku starego Spichlerza znajdującego się w sąsiedztwie zabudowań i ogrodów klasztornych OO. Kapucynów. Ekspozycja obejmuje malarstwo i rzeźbę zachodnioeuropejską od XII do XX wieku. Czwartkowe przedpołudnie poświęcamy na zobaczenie tej niezwykłej ekspozycji. Podziwiamy przykłady rzeźby romańskiej, gotyckiej, renesansowej, barokowej i klasycystycznej i nowoczesnej. Szczególne wrażenie robią rzeźby Bertela Thorvaldsena i Pocałunek Gustawa Vigelanda. Są przepiękne obrazy. Mnie osobiście najbardziej podobał się oraz Kazanie na Górze Pietera Brueghla mł. i Adoracja Dzieciątka ze świętym Janem Chrzcicielem, św. Franciszkiem z Asyżu, ze św. Józefem i św. Katarzyną Aleksandryjską Lorenzo Lotto.
Następny postój mamy w ŁAGIEWNIKACH.
. Po smacznym obiedzie przejeżdżamy busem do SANKTUARIUM BŁ. JANA PAWŁA II. Sanktuarium zostało erygowane 11 czerwca 2011 przez Metropolitę Krakowskiego Ks. Kard. Stan. Dziwisza. Tu podziwiamy SZOPKĘ TRYDENCKĄ, która stanęła tu zaledwie kilka dni temu. Będzie ją można zobaczyć jeszcze do 2 lutego 2014 roku. Figury są naturalnej wielkości. Widok niezwykły. Pamiątkowe zdjęcie grupowe, do którego dołącza się pani aż z Australii z Sydney. Potem wstępujemy do Sanktuarium i przygotowując się do kanonizacji bł. Jana Pawła II, która ma nastąpić 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie odmawiamy wspólnie koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Potem opuszczamy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i udajemy się do Wieliczki. 35 lat temu w 1978 roku KOPALNIA SOLI W WIELICZCE została wpisana na Listę UNESCO. Cieszymy się, że pod koniec roku jubileuszowego możemy zawitać do tego cudownego miejsca. Kupujemy bilety w cenie 38 zł i z panią Bogumiłą IDZIEMY SZLAKIEM PIELGRZYMOWYM w tej kopalni. Szlak ten istnieje od 2010 roku. Tajemnicze podziemne miasto rozciąga się na 9 poziomach od 64 do 327 metrów pod ziemią. 23 komory połączone 2,5 km chodników. Podziwiamy podziemne wyrobiska pełne zaskakujących widoków – solankowe jeziora /zasolenie jak w Morzu Martwym/ i majestatyczne komory. Największe wrażenie robi ogromna KAPLICA ŚW. KINGI, z przepięknymi rzeźbami w soli. Tam odprawiamy nieszpory i robimy pamiątkowe zdjęcie. Bezcenny zabytek kultury materialnej i nasza prawdziwa perła w koronie.
Ostatnim punktem programu było SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ KSIĘŻNEJ WIUELICZKI w klasztorze franciszkanów reformatów i grób bł. Alojzego Kosiby. Tu odmawiamy różaniec.
Uradowani duchowo wracamy do Katowic. Dziękujemy Ci też Boże za tę ADWENTOWĄ PIELGRZYMKĘ i za wspaniałą pogodę!
Ks. Władysław Kolorz