ZADOLE STAWIKI GEOSFERA
ZADOLE STAWIKI i GEOSEFRA
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI CZWARTEK 24.X.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 - PIELGRZYMKA JESIENNA
ZADOLE – PARAFIA MB RÓŻAŃCOWEJ Bp Herbert Bednorz podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii i budowie kościoła w katowickim Zadolu w 1983 roku. Kamień węgielny poświęcił papież św. Jan Paweł II na lotnisku „Muchowiec” 20 czerwca 1983 roku. Prace budowlane rozpoczęto 23 września 1985 roku. Kamień węgielny wmurował bp Damian Zimoń 2 czerwca 1987 roku. Świątynię konsekrował abp Damian Zimoń 25 marca 1992 roku. 13 kwietnia 2003 bp Gerard Bernacki poświęcił dzwony. W 2005 roku poświęcono mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą, w 2007 roku mozaiki z tajemnicami Różańca Świętego. Biskup Józef Kupny poświęcił figurę Matki Bożej umieszczoną na frontonie kościoła 25 marca 2009 roku. 4 grudnia 2009 poświęcona została figura figura św. Barbary wykonana z węgla. W 2010 roku zainstalowano organy firmy „Gebr. Späth” sprowadzone z Sulz am Neckar w Niemczech, które 17 lutego 2011 roku poświęcił bp JózefKupny. NAWIEDZENIE KOŚCIOŁA i SPOTKANIE W SALCE Z KS. PROB TOMASZEM MARECKIEM.
STAWIKI –Zbiornik wodny Stawiki w Sosnowcu oraz kompleks rekreacyjny o tej samej nazwie, położony na obrzeżach Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego, w zachodniej części miasta przy granicy z Katowicami. Staw położony jest na terenach, które przed 1960 rokiem należały do ówczesnego miasta Szopienice. Zbiornik wodny Staw podobnie jak pozostałe akweny kompleksu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” w dolinie Brynicy powstał w miejscu dawnego wyrobiska piasku. Powierzchnia tafli wody 7,8 ha[1], pojemność 120 tys. m³. Średnia głębokość: 3 m, maksymalna głębokość: 5 m. W 2008 prowadzono badania jakości wody, w których zakwalifikowano wody zbiornika do I klasy czystości z ogólną oceną dobrą. Badania z 2016 określają jakość wody jako doskonałą. Wody zbiornika, stanowiące czynne kąpielisko, są pod stałym nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Sosnowcu. Infrastruktura Stawiki są popularnym miejscem wypoczynku, zlokalizowane niecałe 2 km od centrum Sosnowca i 9 km od Śródmieścia Katowic. Z tej przyczyny posiada mocno rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną i sportową. Zbiornik stanowi bazę ośrodka rekreacji i wypoczynku prowadzonego przez MOSiR Sosnowiec. Jest to również łowisko wędkarskie nr 304. W bezpośrednim sąsiedztwie akwenu przebiega Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza. Kąpielisko Stawiki Piaszczysto-trawiasta publiczna plaża miejska o długości ok. 100 m, strzeżona (w sezonie letnim), z przebieralnią, toaletami, utrzymywana przez MOSiR Sosnowiec[4]. Na kąpielisko strzeżone wydzielono akwen o wymiarach 100 m i 60 m. Wake Zone Stawiki Wakeboarding na stawie Stawiki w Sosnowcu
Uruchomiony w 2014 kompleks do uprawiania sportów wodnych, początkowo wyposażony w pojedynczy, dwusłupowy wyciąg w poprzek stawu oraz wypożyczalnie. Po remoncie zakończonym w 2017 kompleks należy do jednych z największych w Polsce do uprawiania wakeboardingu. Dzięki modernizacji stał się zarazem jedynym w regionie ośrodkiem do uprawiania narciarstwa wodnego. Miejsce rozgrywania zawodów krajowych i światowych na poziomie mistrzowskim. Ścieżka edukacyjna Złożona z 8 przystanków ścieżka edukacyjna o długości 732 m. Każda stacja poświęcona jest oddzielnemu tematowi. Można tu znaleźć takie stanowiska, jak: Polana, Torfowisko, Wykrot czy Kruszczyk szerokolistny. Przy każdym z nich znajdziemy informacje na temat pobliskiej roślinności, a także dodatkowe zadania. Łączna powierzchnia obszaru objętego ścieżką to ponad 50 tys. m² Na terenie ścieżki znajdziemy także ul pokazowy czy dodatkowe elementy infrastruktury jak siedziska, palenisko czy turystyczną wiatę. Ścieżka zlokalizowana jest na terenie i wokół terenu Lasku Stawiki, pomiędzy kompleksem piłkarskim a kąpieliskiem. Prowadzi przez tereny leśne, torfowiska i łąki.
SOSNOWIEC Pałac Schönów (przy ulicy Chemicznej) – neobarokowy pałac miejski w Sosnowcu, tzw.„ pałac ojca” lub „pałac główny” w Zespole Parkowo-Pałacowy Schöna. Okazały, reprezentacyjny pałac z 1885 r., należący niegdyś do fabrykanckiej rodziny Schönów, wzniesiony przez Ernsta Schöna, otoczony parkiem, wybudowany wzdłuż północnego krańca przędzalni czesankowej. Usytuowany jest na styku dzielnicy Pogoń i Środula, na lewym brzegu rzeki Czarna Przemsza. Obecnie w pałacu mieści się: Muzeum w Sosnowcu (od 1985), sala reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu (od 1991 r., restauracja (od 1998 r.)
GEOSFERA -Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Tężnia solankowa, notozaury, place zabaw dla dzieci i kładka widokowa, to tylko niektóre atrakcje Ośrodka Edukacji Geologiczno -Ekologicznej GEOsfera. Dawny kamieniołom na przestrzeni lat stał się miejsce dla całych rodzin. Spacery, bliskość przyrody w ogrodach sensorycznych i uzdrowiskowy klimat, sprawia, że to miejsce chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy Jaworza. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie położony jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Największe atuty tego miejsca zostały odkryte w wyniku działalności eksploatacyjnej. To właśnie w trakcie wydobycia kamienia wapiennego, odsłonięto warstwy skał zawierające w sobie liczne szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości gadzie prajaszczura nothozaurus sprzed 230 mln lat. Na terenie Ośrodka odkryto także niezwykle cenne stanowisko paleontologiczne megariplemarków, będące kopalnym zapisem potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten obszar. Oprócz części abiotycznej niezwykle istotne są w GEOsferze kolekcje roślinne – zarówno naturalne jak i wprowadzone, dla których niepowtarzalnym tłem stały się ściany kamieniołomu. W założeniach funkcjonowania Ośrodka położono nacisk na pokazaniu nierozerwalnej więzi pomiędzy wszystkimi elementami środowiska przyrodniczego, a także na pokazaniu ciągłych przemian świata roślin i zwierząt. Stąd jednym z głównych celów działalności Ośrodka jest edukacja przyrodnicza oparta na zdobywaniu wiedzy poprzez doświadczenie oraz kształtująca prawidłowe zachowania ekologiczne. Toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w budynku OEEG GEOsfera. Na terenie Ośrodka znajdują się tablice z opisami kolekcji roślinnych ogrodu sensorycznego w języku Braille’a.
Koszt 100 zł (+pieniądze na wstępy i obiad dla chętnych). Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.