TARNÓW 2025
TARNÓW 2025
WTOREK ŚRODA CZWARTEK 18 -20. III. 2025
SKARBY POLSKIEJ ZIEMI PIELGRZYMKA NA PRZEDWIOŚNIU
WTOREK 18. III. 25 KATOWICE NOWY WIŚNICZ LIPNICA TROPIE KĄŚNA DOLNA CIĘZKOWICKIE „SKAMIENIAŁE MIASTO” TUCHÓW
NOWY WIŚNICZ – Bastionowy zamek magnacki Kmitów i Lubomirskich. Jedno z najcenniejszych i najpiękniejszych budowli w Polsce. Dzieło wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Pierwszym gospodarzem i zarazem fundatorem był Jan Kmita, który w latach 70-tych XIV wieku sprawował urząd starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. Historyczne źródła wskazują, że zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku. W XVI wieku najsłynniejszy z rodu Kmitów - Piotr, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, według planów Macieja Trapoli. Stanisław Lubomirski był również fundatorem obronnego klasztoru karmelitów bosych wzniesionego na południe od zamku, na terenie ogrodu zamkowego oraz założycielem miasta Nowy Wiśnicz w 1616 roku. NAJWIĘKSZY PO WAWELU ZAMEK W MAŁOPOLSCE!
LIPNICA MUROWANA – SANKTUARIUM ŚW. SZYMONA Z LIPNICY; KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA
TROPIE - SANKTUARIUM ŚWIĘTYCH PUSTELNIKÓW ŚWIERADA i BENEDYKTA
KĄŚNA DOLNA – DWÓR IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO, pianisty, kompozytora i męża stanu
CIĘŻKOWICE – „SKAMIENIAŁE MIASTO” – malownicze, naturalne budowle z piaskowca, takie jak skalne grzyby, baszty, ambony i maczugi, które sterczą pośród dębowo-sosnowych lasów
TUCHÓW – SANKTUARIUM MB TUCHOWSKIEJ – najważniejsze z sanktuariów diecezji tarnowskiej; obiadokolacja, nocleg.
ŚRODA 19. III. 25 – MSZA ŚW.; ŚNIADANIE; ZWIEDZANIE SANKTUARIUM; przejazd do Tarnowa przez Górę św. Marcina; nawiedzimy Park Strzelecki i Mauzoleum gen. Józefa Bema
TARNÓW – jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Leży przy ujściu Białej do Dunajca. Miasto lokowane przez Spycimira herbu Leliwa, na podstawie dokumentu wystawionego przez kancelarię króla Władysława Łokietka z 7 marca 1330 roku. Zachował się historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny miasta. Tarnów zajmuje powierzchnię 72,37 km², którą zamieszkuje 103 129 mieszkańców (1 stycznia 2024 r.). Katedra Narodzenia NMP – Sanktuarium MB Bolesnej; Ratusz; Renesansowe kamienice; Sanktuarium MB Szkaplerznej na Burku; Tarnów to drugie co do liczby mieszkańców miasto województwa małopolskiego, które chyba tylko przez bliskość Krakowa, wciąż jest niedoceniane. Tarnów znany jest jako polski „Biegun Ciepła”, mniej osób natomiast wie, że w Polsce południowo-wschodniej tylko w Krakowie jest więcej zabytków. Znajdziesz w nim drewniane gotyckie kościółki, monumentalną katedrę, stare cmentarze, wyjątkowe muzea, zabytkowe budowle oraz rynek, uważany za perłę polskiego renesansu. Ulica Wałowa to główny deptak miasta rozciągnięty pomiędzy nieistniejącymi już bramami: Pilzneńską i Krakowską. Została wytyczona wzdłuż zlikwidowanych wałów miejskich i w przeszłości biegła nią linia tramwajowa – CAFE TRAMWAJ. Dziś to ulica reprezentacyjna z pięknymi kamienicami czynszowymi pochodzącymi z XIX i początku XX wieku.
Na rogu ul. Wałowej oraz Rybnej stoi pomnik Romana Brandstaettera urodzonego w Tarnowie żydowskiego pisarza i tłumacza. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż Brandstaetter przeszedł na chrześcijaństwo, a na ulicy Rybnej zaczynała się dzielnica żydowska. Jego postać ma łączyć oba światy. Ławeczka Poetów to kolejny ciekawy pomnik na Wałowej. Już od wielu lat siedzą na niej Zbigniew Herbert, Agnieszka Osiecka i Jan Brzechwa. Polecam także wstąpić w Zaułek Łokietka. Stoi w nim ponad 3-metrowy pomnik króla Władysława Łokietka, który w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej akt lokacyjny miasta. To właśnie król Łokietek 7 marca 1330 roku wystawił dokument lokacyjny Tarnowa. Jego kopię możesz zobaczyć w umieszczonej na prawo od pomnika gablocie, natomiast oryginał znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Odchodząc z zaułku, dotnij prawą ręką królewski but, gdyż podobno przynosi to szczęście i pomaga w realizacji marzeń. Powrót do Tuchowa; obiadokolacja i nocleg
CZWARTEK 20. III. 25 – MSZA ŚW.; ŚNIADANIE –
ZAKLICZYN – miasto i siedziba gminy Zakliczyn na prawym brzegu Dunajca. Zakliczyn leży na Pogórzu Rożnowskim w dolinie (206–250 m n.p.m.) na płaskim, szerokim i otwartym w kierunku północnym terenie, między dolnymi biegami potoków Paleśnianka i Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz o wysokości od 300 do 503 m n.p.m. Zakliczyn jest ośrodkiem administracyjno-usługowym dla okolicznych miejscowości. W miejscowości znajduje się rozległy, drugi co do wielkości w województwie rynek (170 na 100 m) z odrestaurowanym ratuszem i kilkunastoma kamienicami. Z narożników rynku odchodzi 7 ulic o łańcuchowej zabudowie jednorodzinnej, która także zdecydowanie przeważa wokół pozostałych 20 ulic niegdyś „Białego Miasteczka”, zamieszkanego obecnie przez około 1700 mieszkańców.
PORĄBKA USZEWSKA – POLSKIE LOURDES - Porąbka Uszewska to mała miejscowość w Małopolsce w powiecie brzeskim, niedaleko Brzeska i Tarnowa. Jest bardzo popularna wśród pielgrzymów, ponieważ znajduje się tam Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
SZCZEPANÓW – SANKTUARIUM ŚW. STANISŁAWA BM - Bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława – sanktuarium znajdujące się w Szczepanowie, k. Tarnowa, które 20 czerwca 2003 roku zostało ogłoszone bazyliką mniejszą. Pierwotnie kościół w Szczepanowie został wzniesiony w 1470 roku, z inicjatywy ówczesnego proboszcza Jana Długosza, który był również kanonikiem krakowskim. Według tradycji wybudowany wówczas kościółek stanął na miejscu drewnianego, wzniesionego na polecenie rodziców Św. Stanisława. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1911–1914 z inicjatywy proboszcza ks. prałata Szczepana Kosseckiego. Został on dobudowany do istniejącej Długoszowej świątyni, która stała się nawą boczną nowego kościoła. Nowy kościół został wybudowany według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego.
OKULICE – SANKTUARIUM MB OKULICKIEJ -znajdujące się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Uście Solne. Kult maryjny w Okulicach rozpoczął się prawdopodobnie po 1285 roku, po objawieniu się Matki Bożej w czasie zwycięskiej bitwy z rebeliantami, stoczonej przez Leszka Czarnego nad Rabą pod Bogucicami. Budowa nowego kościoła trwała w latach 1949–1959. W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na lipowych deskach. Jest on kopią pierwotnego obrazu Jasnogórskiego. Koronowano go w 1962 roku. Przy sanktuarium w budynku parafialnym znajduje się Sala Maryjna, w której prezentowane są figury i obrazy Matki Bożej z całego świata.
Cena podstawowa 750 PLN obejmuje: przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszej grupie minibusem, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z łazienkami w TUCHOWIE U REDEMPTORYSTÓW w diecezji tarnowskiej, 2 obiadokolacje, 2 śniadania, opiekę duszpasterza pielgrzymów. Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, napiwków, dodatkowych posiłków innych wydatków własnych. +