STARE PANEWNIKI KOCHŁOWICE - CIESZYN - Mały Wiedeń
PIELGRZYMKA JESIENNA
STARE PANEWNIKI KOCHŁOWICE i CIESZYN
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI WTOREK 19.XI.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20
STARE PANEWNIKI– PARAFIA ŚW. ANTONIEGO -część gminy Panewniki, która wraz z koloniami Wymysłowem, Kokocińcem i Nowymi Panewnikami została przyłączona w 1951 do Katowic; dzisiaj potoczna nazwa części katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki. NAWIEDZENIE NOWEGO KOŚCIOŁA i SPOTKANIE W SALCE Z KS. PROB O. SERAFINEM. BINGO
SANKTUARIM MB Z LOURDES W RUDZIE ŚL
Pierwszy, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy św. wybudowano w 1670 r. Kościół ten przetrwał do 1805 r. Rozsypującą się budowlę rozebrano, teren podwyższono i w tym samym roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Proboszczem kochłowickim był ks. kanonik Jerzy Przybyła, a parafia liczyła 1100 wiernych. 2/3 kosztów budowy sfinansował hrabia Łazarz Henckel von Donersmarck i jego żona Antonia. Budowniczym był pan Hoffman z Rybnika. Kościół zbudowano z miejscowego kamienia w stylu późnobarokowym. Usytuowano go na osi wschód - zachód, z wejściem od strony zachodniej. Świątynia jest budowlą jednonawową. 31 m długą i 10,5m szeroką. W czasach ks. proboszcza Józefa Matysioka, w 1886 r. przy wejściu do kościoła stanął neobarokowy, kamienny krzyż. Ksiądz proboszcz Ludwik Tunkel, w 1898 r. odnowił spróchniały dach wieży. Wcześniej, w 1897 r. wybudowano obecną plebanię. W XIX w. ludność parafii gwałtownie wzrastała. W 1867 r. z terenu parafii wydzielono nową parafię-wirecką, a pod koniec wieku halembską. Mimo tego liczba parafian kochłowickich w 1902 r. była dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu z rokiem 1806, dlatego zdecydowano się na budowę nowego, trzeciego kościoła parafialnego, ale w innym miejscu. Nowy kościół, poświęcono w 1902 r. W starym wybudowano nad ołtarzem grotę ludzką, która poświęcono 8 grudnia 1904 r. W kościele tym ustanowiono stałą codzienną i całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Dnia 19 XII 2008 roku Arcybiskup Damian Zimoń ustanowił kościół Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.
CIESZYN - miasto w południowej Polsce nad rzeką Olzą, na granicy z Czechami, w województwie śląskim, siedziba władz powiatu cieszyńskiego. Dzieje Cieszyna sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Gołęszyców. Cieszyn otrzymał prawa miejskie w 1217 roku. Od końca XIII w. był centrum Księstwa Cieszyńskiego. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, będącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całością, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi. Według danych na 31 grudnia 2021 r. polski Cieszyn liczy 33 601 mieszkańców, jego powierzchnia wynosi natomiast 28,7 km². Wspólnie obie części miasta zamieszkiwane są przez 57 tys. osób i zajmują 62,5 km² (z czego Czeski Cieszyn ma 23 468 mieszkańców i 33,8 km² powierzchni. Czas wolny na Rynku.
GOŚĆ OCZEKIWANY - Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – teatr znajdujący się na Placu Teatralnym, na Starym Mieście w Cieszynie. Pomysł budowy teatru powstał wiosną 1902 roku. Prace budowlane zakończono w 1909 roku. Teatr posiadał 770 miejsc siedzących i stojących (obecnie jest 630 miejsc siedzących), obrotową scenę, żelazną kurtynę przeciwpożarową, kotłownię centralnego ogrzewania i elektrownię, magazyn dekoracji i kostiumów, salę baletową oraz garderoby. Uroczyste otwarcie teatru nastąpiło w dniu 24 września 1910 roku, kiedy to wystawiono sztukę autorstwa Franza Grillparzera Fale morza i miłości. 14 grudnia 1920 roku wystawiono pierwszą polską sztukę - komedię Aleksandra Fredry Zemsta w wykonaniu Teatru im. Słowackiego z Krakowa. Niemniej ważnym wydarzeniem było pokazanie opery Halki Stanisława Moniuszki, w dniu 6 stycznia 1923 roku. Operę tę wystawił zespół Teatru Polskiego z Katowic.Nowe otwarcie teatru w dniu 4 grudnia 1965 zostało uświetnione wystawieniem Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w wykonaniu Opery Bytomskiej.Od 1993 roku Teatr im. Adama Mickiewicza pozostaje pod zarządem Miasta Cieszyn.W holu teatru znajduje się tablica, która upamiętnia inicjatorów budowy teatru – Franza Barthę i Johanna Struhala. Sala teatru wyróżniała się doskonałą akustyką – szept ze sceny był słyszalny w dziewiątym rzędzie na drugim balkonie, w miejscu gdzie umieszczono łapacze dźwięku w kształcie muszli. Punkt najlepszej słyszalności został określony na piąty rząd parteru Przed wejściem do teatru rosną dwa pomniki przyrody – glediczje trójcierniowe.
Koszt 100 zł (+ 50 Zł na bilet do Teatru na spektakl GOŚĆ OCZEKIWANY pieniądze na obiad dla chętnych. Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych (ok 21.15)