SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI - KALWARIA PSZOWSKA
NIEWIADOM - KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA i ŚW. BARBARY– – rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu niedobczyckiego w archidiecezji katowickiej, metropolii katowickiej, w dzielnicy Rybnika - Niewiadom. Parafia została utworzona 3 października 1982 roku. Budowniczym kościoła parafialnego był ks. Władysław Kolorz. Kościół poświęcono 12 kwietnia 1987 roku. Obecnym proboszczem jest ks. Grzegorz Wiśniewski. Nawiedzenie kościoła górnego i dolnego. Kawa urodzinowa (4 lutego ks. Grzegorz miał urodziny). Bingo.
PSZÓW – Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny –Świątynię pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny budowano w latach 1743–1747. Architektem był Fryderyk Gans z Karniowa. W 1750 w prezbiterium zamontowano ołtarz główny, w którym umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej. W latach 1847–1848 została wybudowana pierwsza wieża, a w latach 1849–1850 druga. W 1862 nastąpiła konsekracja świątyni pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W latach 1877, 1900 i 1923 kościół był malowany. W latach 1908–1909 na wieżach zostały zamontowane nowe kopuły. W 1997 budowla została ogłoszona bazyliką mniejszą przez papieża Jana Pawła II.
Obraz Pani Uśmiechniętej, bo tak też nazywany jest obraz Matki Bożej Pszowskiej, jest olejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pojawił się on w Pszowie dzięki jednej z corocznych pielgrzymek, na jaką wybrali się mieszkańcy Pszowa na czele ze swoim wikarym Janem Franciszkiem Niemczykiem w 1722 r. Będąc w Częstochowie zakupili kopię obrazu MB Częstochowskiej, który był wykonany obustronnie na płótnie. Na odwrocie widniał wizerunek św. Jadwigi Śląskiej – patronki historycznego Śląska. Ówczesnym zwyczajem został on poświęcony poprzez potarcie o oryginał, jak wówczas powszechnie czyniono. Obraz został zwinięty w rulon i tak przyniesiony do Pszowa. Po powrocie pątnicy podarowali obraz księdzu proboszczowi Grzegorzowi Puncoszkowi. Gdy ten rozwinął płótno, okazało się, że jest w poważnym stopniu uszkodzone, dlatego przez jakiś czas przeleżało bezpiecznie w zakrystii, a następnie obraz został oddany do renowacji i obramowania wodzisławskiemu malarzowi artyście Fryderykowi Siedleckiemu. Wielkim zaskoczeniem okazał się wynik owej renowacji, gdyż artysta postanowił nadać Madonnie nieco słowiańskiej urody i rozjaśnić jej oblicze, w taki sposób, że nie za bardzo przypominała Madonnę z Częstochowy. I tak w 1723 w uroczystość odpustową wodzisławskiej parafii, na Matki Bożej Szkaplerznej, obraz został poświęcony przez księdza dziekana wodzisławskiego Pawła Józefa Mizię i w uroczystej procesji przyniesiony do pszowskiego kościoła, po czym zawieszony został na bocznym filarze, a w czasie różnych procesji służył jako feretron. Podczas tej wspólnej procesji mieszkańców Wodzisławia i Pszowa, na granicy tych dwóch miast (w Kokoszycach) złożono uroczyste ślubowanie, iż już zawsze parafianie z Wodzisławia będą przychodzić do Pszowa na święto Narodzenia NMP, natomiast parafianie z Pszowa przybywać do Wodzisławia na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Na pamiątkę tego ślubowania wybudowano w Kokoszycach w 1726 murowaną kapliczkę z obrazem MB Częstochowskiej.
Wewnątrz kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej (nazywany również obrazem Pani Uśmiechniętej) – znany z cudownych uzdrowień. Jest olejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
KALWARIA PSZOWSKA – PARAFIA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Historia kalwarii rozpoczyna się w latach 1848–1883, kiedy proboszczem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie był ksiądz Paweł Skwara. Nie udało mu się jednak doprowadzić do budowy obiektu sakralnego.
Pomysł zaczął być wcielany w życie na początku XX wieku, kiedy to w 1907 roku ówczesny proboszcz parafii w Pszowie, ksiądz Bruno Laska, postanowił zbudować kompleks kaplic, z których jedna miała pełnić w przyszłości rolę kościoła. Początkowo zbudowano tylko dębowe słupy z powieszonymi na nich obrazami Drogi Krzyżowej. W 1911 roku były ukończone już trzy kaplice, w tym budynek kościoła. Kaplice zaprojektował Walenty Maciejek, który był również ich głównym budowniczym. Wkrótce wybuchła I wojna światowa, dalsze prace zostały w związku z tym przerwane, a część wyposażenia obiektów uległa zniszczeniu przez pożar. Nieco zapomniane miejsce coraz bardziej niszczało. Budowę dokończył w latach 20. XX wieku ksiądz Mikołaj Knosala. Każda z kaplic otrzymała inny wystrój. Wewnątrz nich zostały umieszczone rzeźby przedstawiające kolejne stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez poznańską firmę Panka, jedno z wnętrz zaprojektował i wykonał Ludwik Konarzewski. Mieszkańcy Pszowa aktywnie włączyli się w prace budowlane.
Uroczyste poświęcenie kalwarii odbyło się w dniu 1 września 1929 roku. Aktualny budynek tutejszej świątyni parafialnej pełnił dawniej rolę kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego. Wybuch II wojny światowej spowodował kolejny okres zapomnienia kalwarii. Po wojnie kalwarią zaopiekował się ksiądz Wojciech Urban z Rydułtów, który zamieszkał niedaleko po przejściu na emeryturę, a w roku 1964 został mianowany rektorem tutejszej świątyni. Przy kaplicach rodziły się liczne powołania kapłańskie i zakonne, a często do kalwarii przyjeżdżał tu m.in. ks. Franciszek Blachnicki (twórca Ruchu Światło-Życie). W latach 80. XX wieku, gdy rozwijał się ruch pielgrzymkowy, świątynia została przebudowana i niedługo obok niej wybudowano dzwonnicę, oraz zbudowano kaplicę Matki Bożej Szensztackiej. W roku 1987 roku przy świątyni została erygowana parafia. Obecnie proboszczem parafii i kustoszem Kalwarii Pszowskiej jest Ks. Mirosław Krzyżowski pochodzący z Czuchowa.
Koszt 100 zł (+ pieniądze na obiad dla chętnych). Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.