PERŁY PODHALA I PIENIN SŁOWACJA BRAK WOLNYCH MIEJSC
PERŁY PODHALA PIENIN i SŁOWACJA
WTOREK ŚRODA CZWARTEK 29-31.VIII.2023
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20
WTOREK 29. 08. 23 ZĄB BACHLEDÓWKA OLCZA GUBAŁÓWKA JASZCZURÓWKA GŁODÓWKA JURGÓW
Po Mszy św. Wyjazd autokarem w kierunku KRAKOWA . ZĄB - Wieś leżąca na Pogórzu Gubałowskim. Jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce: średnia wysokość najwyżej położonych części osiedli Zębu wynosi 1013 m n.p.m. Ludzie związani z Zębem, Ludzie urodzeni w Zębie. W Zębie urodzili się znani narciarze Józef Łuszczek i Stanisław Bobak. Wychował się tutaj skoczek narciarski Kamil Stoch. W miejscowości urodził się Franciszek Łukaszczyk – pionier polskiego radiolecznictwa. W Zębie mieszkał również kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.
Czerwienne-Bachledówka 341, 34-407 CicheRegion turystyczny: Tatry i Podhale tel. +48 182658118 28 maja 2023 roku kościół na Bachledówce ustanowiono Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.
OLCZA SANKTUARIUM MB Objawiającej Cudowny Medalik - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1914. Kościół parafialny wybudowany w latach 1981–1988, konsekrowany w 1988. Mieści się na osiedlu Piszczory. Parafię obsługują Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo.
GUBAŁÓWKA - Ma wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Wznosi się w północno-zachodniej części Zakopanego.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m oraz różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch 1160 m.
JASZCZURÓWKA, kaplica na Jaszczurówce, kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907. Częstym gościem bywał tu kard. Karol Wojtyła.
GŁODÓWKA – NAJPIĘKNIEJSZA PANORAMA Schronisko znajduje się na Polanie Głodówka, na południowym stoku Cyrhli, skąd rozciąga się przepiękny widok na 46-kilometrową panoramę Tatr. „Głodówka” jest doskonałym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę.
JURGÓW -Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej
OBIADOKOLACJA I NOCLEG U SARAPATKI
ŚRODA 30. 08. 23 SŁOWACJA BACHLEDOWA DOLINA ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW LENDAK SLOVENSKA VES MATIASOVCE CERVENY KLASTOR i PRZEŁOM DUNAJCA NIDZICA CZORSZTYN DĘBNO ŁOPUSZNA MSZA ŚW. W KOŚCIELE ŚW. SEBASTIANA W JURGOWIE. Śniadanie. Przejazd NA SŁOWACJĘ. ŻDIAR BACHLEDOWA DOLINAŚcieżka w Koronach Drzew Bachledka
usytuowana jest na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, w samym sercu zróżnicowanego gatunkowo lasu. Trasa o długości ponad 600 m prowadzi przez pełen niespodzianek i ciekawostek las, pokazując zwiedzającym wyjątkowość natury Magury Spiskiej. Odwiedzający nas turysta, poznając miejscowe lasy oraz bardzo rzadko występujące rośliny i zwierzęta, może poczuć się częścią życia leśnego.
Lendak (węg. Lándok, niem. Landeck) – wieś gminna (obec) w północnej Słowacji leżąca w powiecie Kieżmark, w kraju preszowskim. Lendak leży w północno-zachodniej części Kotliny Popradzkiej, w odległości 3 km na wschód od Tatrzańskiej Kotliny. Zabudowania miejscowości rozciągają się wzdłuż doliny potoku Rieka (lewy dopływ Bielskiego Potoku). Po północnej stronie miejscowości wznoszą się wzniesienia Magury Spiskiej: Pálenica (1175 m), Krivé (992 m) i Valtín (936 m).
Słowiańska Wieś (słow. Slovenská Ves) – wieś w północnej Słowacji leżąca w powiecie Kieżmark, w kraju preszowskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1311. We wsi jest używana gwara przejściowa słowacko-spiska.
Maciaszowce (słow. Matiašovce) – wieś (obec) na Słowacji, w powiecie kieżmarskim, kraju preszowskim. Znajduje się na wysokości 556 m n.p.m. w etnograficznym regionie zwanym Spiszem, nad rzeką Rieka uchodzącą do Dunajca. Miejscowość zabudowana jest w typowy dla Spiszu sposób: domki skupione blisko siebie, bezpośrednio przy głównej drodze prowadzącej przez wieś.
Czerwony Klasztor (słow. Červený Kláštor) – miejscowość (obec) w powiecie Kieżmark, w kraju preszowskim na Słowacji. Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów – Czerwonego Klasztoru. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów (za karę miał ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy). Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400, rozbudowywany w latach 1496–1506.
Niedzica-Zamek – wieś położona w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, gminie Łapsze Niżne. Do 1 stycznia 2014 roku miejscowość nosiła nazwę Zamek i stanowiła przysiółek wsi Niedzica. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa nowosądeckiego. Miejscowość jest położona nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Graniczy z Niedzicą, Falsztynem oraz – poprzez Zbiornik Czorsztyński – z Czorsztynem. Na południowym krańcu wsi, przy granicy z Niedzicą, znajduje się Zamek Dunajec z XIV wieku.
CZWARTEK 31. 08. 23 RZEPISKA ZAKOPANE KRZEPTÓWKI LUDŹMIERZ CHABÓWKA
MSZA ŚW. Śniadanie. Przejazd do ZAKOPANEGO KRZEPTÓWKI - NARODOWE Sanktuarium MB Fatimskiej– rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Mieści się przy ul. Krzeptówki. Opiekę nad tym miejscem kultu sprawują księża pallotyni. Pierwszym kustoszem sanktuarium, od momentu powstania, aż do śmierci w 2007 roku był ks. Mirosław Drozdek. Obecnie tę funkcję pełni ks. Marian Mucha. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987–1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 roku w czasie VI pielgrzymki do Polski. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II. W fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego. Pod każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej przekazana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a ofiarowana przez biskupa z Fatimy. 21 października 1987 roku została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Park FatimskiW tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku. Obok niego odsłonięty w 2004 roku pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza (jest to jeden z dwóch pomników papieża na terenie sanktuarium). W 2005 roku została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka.
Ludźmierz – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Ludźmierz jest najstarszą wsią na Podhalu. W roku 1234 w Ludźmierzu rozpoczęła się budowa kościoła. Cystersi z Jędrzejowa otrzymali z rąk Teodora Gryfity ziemię zwaną Ludźmierz i w 1238 roku zakończyli budowę kościoła. Cystersi zostali w Ludźmierzu aż do roku 1824. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu – sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.Skansen taboru kolejowego w Chabówce istnieje w Chabówce koło Rabki-Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA. Stacja kolejowa w Chabówce została otwarta w dniu 16 grudnia 1884 roku. Wówczas w miejscowości została wybudowana parowozownia. W 1899 wraz z oddaniem do użytku linii kolejowej Chabówka – Zakopane stacja stała się stacją węzłową. W 1944 roku w Chabówce została wybudowana nowa parowozownia. W styczniu 1945 roku dworzec kolejowy oraz parowozownia zostały zniszczone przez wojska niemieckie. Parowozownia została odbudowana w 1947 roku. Parowozy z Chabówki prowadziły pociągi towarowe na liniach lokalnych. W 1976 roku linia kolejowa do Zakopanego została zelektryfikowana. W połowie lat 80. ubiegłego wieku rozpoczęto gromadzenie eksponatów kolejowych. W 1990 roku linia z Suchej Beskidzkiej do Żywca została zelektryfikowana. W związku z tym zakończono kursowanie parowozów z pociągami rozkładowymi Z inicjatywy Naczelnika Lokomotywowni Pozaklasowej z Suchej Beskidzkiej Pawła Zaleskiego w 1991 roku podjęto decyzję o utworzeniu placówki muzealnej. Skansen został otwarty w dniu 11 czerwca 1993 roku.
Cena podstawowa 560 pln obejmuje: przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszej grupie minibusem, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z łazienkami w SARAPATCE W JURGOWIE, 2 obiadokolacje, 2 śniadania, opiekę duszpasterza pielgrzymów. Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępów ( złotówki w Polsce, EURO na Słowacji) do zwiedzanych obiektów, napiwków, dodatkowych posiłków innych wydatków własnych.