GRODKÓW KOPICE NYSA
GRODKÓW KOPICE NYSA
SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW JUBILEUSZOWYCH; DIECEZJA OPOLSKA
ŚRODA 9.IV.2025
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20
GRODKÓW - Stare Miasto. kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, z k. XIII w., W obecnej postaci jest to kościół orientowany trójnawowy w układzie bazylikowym z rzędem kaplic wydłużonym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą, i licznymi przybudówkami. Świątynia posiada jedną z najwyższych wież w tej części Europy, w całości murowanych z cegły łącznie z iglicą, sięgającą 70 metrów. We wnętrzu ołtarz główny w stylu późnobarokowym ufundowany został w 1729 roku przez księdza Henryka Schmidta, a wykonany przez rzeźbiarza Michała Kosslera z Niemodlina i malarza Melchiora Franciszka Ansi; ponadto w kościele znajduje się barokowa chrzcielnica marmurowa, barokowy prospekt organowy i dzwon, który był przelany w 1833 r. i umieszczony nad prezbiterium; obecne wyposażenie manierystyczno-barokowe; kościół św. Michała Archanioła jest główną siedzibą dekanatu grodkowskiego. .Mury miejskie -- fragmenty z XIV–XVI w.; z wieżą Bramy Ziębickiej, wieżą Bramy Lewińskiej, basztą więzienną z renesansową attyką. RATUSZ późnoklasycystyczny z gotycko-renesansową wieżą (51 m.) ratusz usytuowany jest pośrodku rynku; w przyziemiu zachował się gotycki portal współczesny budowie pierwszego ratusza; w sieni znajduje się tablica z inskrypcją i herbem bp. Promnitza; dom, ul. Elsnera 6 (d. 16), z XIX w. W Grodkowie urodził się nauczyciel Fryderyka Chopina – Józef Elsner, założyciel pierwszej na ziemiach polskich wyższej szkoły muzycznej, kompozytor i muzyk. Przy ulicy noszącej jego imię odnajdziemy poświęcone mu muzeum – Dom Pamięci Józefa Elsnera.
KOPICE PAŁAC – pałac w ruinie z XIX wieku w Kopicach w powiecie brzeskim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego, część zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, w którego skład wchodzą ponadto: park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark. W 1859 roku obiekt zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla, właścicielkę dóbr kopickich. Przebudowany w 1864 roku według projektu architekta Carla Lüdeckego[3] z Wrocławia oraz mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Ogród zaaranżował Wilhelm Hampel, który był Królewskim Ogrodnikiem. Obszernie nt. opisane zostało w książce Kopice. Historia utraconego piękna. Po przebudowie pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Ruiny pałacu od strony południowo-zachodniej otoczone są parkiem krajobrazowym o powierzchni 64 ha zaprojektowanym przez Wilhelma Hampla. W parku jest 10 stawów oraz okazy drzewostanu liściastego i iglastego. W parku do dnia dzisiejszego znajduje się kilka interesujących budowli z drugiej połowy XIX wieku. Można tutaj wymienić wybudowany w roku 1870 tzw. "Pawilon Orientalny", znany również pod nazwą "Pawilonu Diany", jak również "Burgruine", czyli sztuczne ruiny wybudowane w roku 1873 na wzór średniowiecznego zamku, znane dzisiaj pod nazwą "Mysia Wieża". Warto wspomnieć również o znajdującej się wprawdzie w bardzo złym stanie technicznym "Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa" (Siegessäule), wybudowanej w roku 1873. Do lutego 1945 roku zespół pałacowo-parkowy był we władaniu rodziny von Schaffgotsch. 7 października 1956 roku pałac został podpalony przez nieznanych sprawców, a w latach kolejnych rozgrabiony i zdewastowany.
28 października 2019 roku szczątki Schaffgotschów ponownie spoczęły w odnowionym mauzoleum przy kościele parafialnym w Kopicach. Inicjatorami remontu grobowca oraz ekshumacji byli ksiądz proboszcz Jarosław Szeląg i Maciej Mischok, społeczny opiekun zabytków w Kopicach.
NYSA - Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki,Dziewicy i Męczennicy w Nysie – kościół dekanalny, bazylika, największy obiekt sakralny w mieście, cenny zabytek uznany za pomnik historii. Z uwagi na wielkość bryły, uwarunkowania historyczne, oraz pochowanych we wnętrzu biskupów, przez mieszkańców nazywany jest katedrą.
Koszt 150 zł (+ pieniądze na obiad dla chętnych ). Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.