Pielgrzymka do Lublina
[10.2003]
Dzień 1. [01.10.2003]
O godzinie 6-tej odjeżdżamy z parkingu przed probostwem. Przez Siewierz i Zawiercie we mgle dojeżdżamy do Jędrzejowa. Naszym celem jest klasztor Cystersów założony w 1144 r. Cystersi budowali klasztory w dolinach rzek, w przeciwieństwie do Benedyktynów, którzy lokowali swe klasztory na wzgórzach.
Oprócz wiary przenosili osiągnięcia cywilizacyjne Zachodniej Europy na tereny ówczesnej Polski, np. odwadnianie terenu, właściwe uprawianie roli, karczowanie lasów, rozwój ogrodnictwa i budownictwa. Wyznając w swej regule ”Ora et labora” kształtowali również kadry przyszłych rzemieślników. Uczestniczymy we Mszy Św. Przed ołtarzem z relikwiami błogosławionego biskupa „pątnika i pierwszego polskiego kronikarza” – Wincentego Kadłubka. Po Eucharystii ucałowaliśmy relikwiarz.
Zwiedzaliśmy również muzeum klasztorne i najstarszą część klasztoru – mury romańskie.
Kolejny cel to Wąchock, również z klasztorem Cystersów. Opactwo działa od 1179 r. część romańską – refektarz, słynny romański kapitularz z II-giej połowy XIII w. (jeden z niewielu tego typu zachowanych w Europie). Kościół p.w. św. Floriana zbudowany na planie krzyża. Zwiedzamy również część patriotyczną – wystawę dotyczącą zarówno partyzantów powstania styczniowego jak i partyzantów z czasu drugiej wojny światowej działających na tych terenach (tablice pamięci majora Sucharskiego-obrońcy Westerplatte, Hubala i legendarnego „Ponurego”. Następnie przejeżdżamy przez Radom, Zwoleń do Puław, gdzie na prawy brzeg Wisły udajemy się przez zabytkowy most stalowy.
Przed nami Ziemia Lubelska. Skręcamy na południe do Kazimierza Dolnego. Tam od 15-tej do 16.30 mamy czas wolny na zwiedzanie.
Tu zwiedzamy kościół św. Jana Chrzciciela (XV-XVI wiek) z prawdopodobnie najstarszymi organami w Polsce (XVII-wiek). Niektórzy wspięli się na basztę romańską (wysokość 20m, średnica 10m) oraz udali się do ruin zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego dla swojej kochanki – Żydówki Esterki. Na rynku miasta otoczonym ładnymi kamieniczkami stoi stara studnia i kupujemy symboliczne koguty z ciasta. Od 1994 roku Kazimierz Dolny jest miastem uznawanym za Pomnik Historii.
Kolejnym odwiedzanym miastem jest Wąwolnica z Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej. Obok cudownego neogotyckiego kościoła znajduje się kaplica z cudowną figurą tej Matki Boskiej.
Następnie przez Nałęczów dojeżdżamy do głównego celu pielgrzymki – Lublina gdzie nocowaliśmy u Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Jednak przed odpoczynkiem o godz. 19-tej udajemy się na „Lublin by night”. Jedziemy do Archikatedry lubelskiej (z XVI-XVII w.).
Przebudowana w stylu barokowym i klasycystycznym po uszkodzeniach wojennych) z cudownym obrazem Matki Boskiej. Wnętrze zawiera wiele cennych zabytków m.in. XV-to wieczną chrzcielnicę ze spiżu, ołtarz główny z XVII wieku, wykonany z czarnej gruszy libańskiej, 10-ciu ołtarzy bocznych, drewniane stalle i liczne obrazy. Katedra aktualnie jest remontowana a szczególnie iluzjonistyczna polichromia z XVIII wieku. Bramą w Wierzy Trynitarskiej przechodzimy na Stare Miasto. Neogotycka wieża-dzwonnica jest dominującym obiektem wysokościowym historycznego Lublina. Przechodzimy do niestety już zamkniętego kościoła dominikańskiego. Następnie udajemy się na rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, z których część jest pieczołowicie odrestaurowana i w nocy podświetlona z szczególnie piękną kamienicą Lubomirskich. Na środku rynku znajduje się budynek dawniejszego trybunału koronnego. Bramą krakowską przechodzimy na Plac Łokietka gdzie robimy zdjęcia grupowe.
Wracamy do autokaru i jedziemy na Plac Zamkowy. Bramą grodzką idziemy do kawiarni na smaczną kawę i nie tylko. Wspaniałym przewodnikiem po tym pięknym mieście okazał się p. Andrzej – Lublinianin.
Lublin jest piękny!
Opracowanie: Agata Dzidowska
Zdjęcia: Joachim Zając