LWÓW i ZŁOTA PODKOWA
WĘDRUJĄC PO KRESACH
Piątek - Niedziela 21-23.06. 2013
Z POLSKI DO LWOWA
Dzień I- PIĄTEK 21 CZERWCA 2013
Po Mszy św.o godz.4.15 rano w kościele w Gieraltowicach wyruszamy do Lwowa.
godz.13.30 - przekraczamy granice w Korczowej,do Lwowa mamy 70 km.
godz.17.00 - docieramy do zaprzyjażnionej parafii lwowskiej,gdzie budowany jest kościół.na grillu gości nas ks.Władysław-wikary tutejszej parafii.
godz.20.00 - zakwaterowanie w hotelu Sherwood(40 km. od Lwowa),obiadokolacja.
Dzień II- SOBOTA 22 CZERWCA 2013
-wyruszamy na zwiedzanie LWOWA, jednego z najważniejszych miast w historii Polski, kolebki polskiej kultury, miasta wielu narodów i wyznań (Polacy, Rusini, Niemcy, Ormianie, Grecy, Tatarzy, Żydzi), miasta trzech katedr : łacińskiej, greckokatolickiej i ormiańskiej.
Katedra greckokatolicka św.Jura - perła starej architektury w stylu rokoko, usytuowana na wierzchołku wzgórza, zbudowana w 1744 r. przez metropolitę Atanazego Szeptyckiego na miejscu poprzednie zburzonej. W fasadzie rokokowe posągi św. Leona papieża i św. Atanazego, na szczycie figura św. Jerzego na koniu. Wewnątrz – jedna z najbardziej szanowanych ukraińskich ikon - obraz Matki Boskiej z XVII w. Obok katedry - pałac metropolitów, gdzie w 2001 r. zatrzymał się Jan Paweł II będąc gościem metropolity Lubomira Huzara i z balkonu pozdrawiał wiernych.
W drodze na Starówkę ,nieopodal Kościoła Dominikanów - pomnik z brązu Nikifora Krynickiego, genialnego prymitywisty (aby wrócić do Lwowa, trzeba Nikifora chwycić za nos ).
Rynek - serce miasta. W jego 4 narożnikach znajdują się studnie z rzeźbami Adonisa, Amfitryty, Diany i Neptuna wykonane w 1793 r. Pośrodku rynku - Ratusz w stylu wiedeńskiego klasycyzmu, wejścia do ratusza pilnują 2 lwy. Wokół rynku - kamienice z różnych okresów historycznych. Większość budynków ma po 3 okna na piętrach. Wiązało się to z płaceniem wysokiego podatku za większą ilość okien. W jednej z kamienic działa apteka - muzeum, gdzie można obejrzeć ekspozycję o historii farmacji. Jednym z eksponatów jest lampa naftowa wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza i Jana Zecha.
Na uwagę zasługują :
Czarna Kamienica z XVI w.z pociemniałego z czasem piaskowca z
rzeźbami Matki Boskiej, św. Marcina, św. Stanisława Kostki, św. Jana z Dukli i św. Łukasza.
Prawdziwą perełkę stanowi Kamienica Królewska z XVI w.(inaczej Pałac Korniakta ). -budynek posiada zaciszne podwórze, tzw. Włoski dziedziniec otoczony z 3 stron otwartą trzykondygnacyjną arkadą -krużgankiem. Tu odbywają się koncerty, wystawy i przedstawienia.
Interesujący jest również Pałac Lubomirskich z 1760 r. w stylu rokoko, attykę zdobi rzeźba orła, który zrywa się do lotu.
Z rynkiem sąsiaduje jeden z największych zabytków Lwowa :
Katedra rzymskokatolicka p.w.Wniebowzięcia Najśw.Marii Panny (Katedra Łacińska ).Budowa murowanej świątyni (na miejscu zniszczonego drewnianego kościoła ) rozpoczęła się ok.1370 r., a przez
następne wieki wielokrotnie ją rozbudowywano. Ściany i sklepienia pokrywają malowidła, w oknach – witraże wg. projektu J. Matejki.
Msza św. w kaplicy św. Józefa (koncelebrowana przez księży Marka, Władysława i Krystiana ) - zachowały się tu cenne nagrobkowe rzeźby.
W kolejnej kaplicy - gotycki ,drewniany krucyfiks z 1473 r. wykonany w Krakowie. W głównym ołtarzu - cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej z XVI w., przed tym obrazem król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. podczas " szwedzkiego potopu" złożył swe historyczne śluby ogłaszając Matkę Boską
Królową Korony Polskiej. W katedrze znajdują się również relikwie Jana Pawła II (włosy). Przy katedrze - Kaplica Boimów - jedyna z zachowanych kaplic dawnego cmentarza katedralnego, ufundowana w 1609 r. przez kupca lwowskiego J.Boima.
Pomnik Adama Mickiewicza z1904 r. ( rzeżbiarz A.Popiel ) - na granitowej kolumnie wys. 21 m. grupa rzeźb w brązie "Natchnienie" - skrzydlaty geniusz poezji podaje Mickiewiczowi lirę.
W pobliżu :Fontanna z figurą Matki Bożej.
Hotel Georg - najstarszy na Ukrainie hotel, przykład wiedeńskiej architektury. O godz.15.30 - obiad w lwowskim browarze - restauracji Roberta Domsa - lokal znajduje się dwa poziomy poniżej ulicy, dawniej leżakowały tu beczki z piwem.
Teatr Opery i Baletu im.Salomei Kruszelnickiej wybudowany w 1900 r. przez architekta Z. Gorgolewskiego. Na głównej fasadzie kolumny korynckie, w niszach po obu stronach alegoryczne figury Komedii i Tragedii, na górze
miedziane rzeźby P. Wójtowicza :Geniusz dramatu i komedii, Sława z gałązką palmową i Geniusz muzyki.
Wewnątrz westybul z wielkimi marmurowymi schodami.
Na pierwszym piętrze westybulu - Sala lustrzana stanowiąca wykwintny salon. Na ścianach złocenia i płaskorzeźby, na suficie namalowane alegorie ludzkich uczuć oraz sceny z polskich oper i dramatów. Widownia na 1000 osób posiada 4 kondygnacje, w kształcie przypomina lirę. Uwagę przyciąga żyrandol z brązu wg projektu Gorgolewskiego. Ozdobą sceny jest kurtyna "Parnas" znanego malarza H. Siemiradzkiego - przedstawia alegorię życia ludzkiego. O godz.18.00 - oglądamy operę "Aida" Giuseppe Verdiego - opera powstała na zamówienie dla uświetnienia otwarcia Kanału Sueskiego w 1869 r.
Dzień III- NIEDZIELA - 23 CZERWCA 2013
O godz. 8.00 -wyjeżdżamy na zwiedzanie Małej Podkowy, przejeżdżamy przez Podhorce - z dala widoczny pałac forteca - dawna rezydencja Koniecpolskich, Rzewuskich i Sanguszków. W latach 1973-1974 realizowano tu
sceny filmu "Potop".
Krzemieniec-miasto otacza kilka sporych wzniesień, m.in. Góra Królowej Bony z ruinami zamku z przeł. XIII i XIV w.
Zwiedzanie rozpoczynamy Mszą św. w kościele farnym.
Katolicki kościół farny św.Stanisława Biskupa Męczennika z II poł. XIX w. W ołtarzu głównym – kopia obrazu Madonny Sykstyńskiej, w lewej bocznej nawie - kaplica św. Stanisława, w prawej bocznej nawie - słynący łaskami wizerunek Chrystusa na krzyżu. W kościele znajdują się również relikwie Jana Pawła II. Ozdobą kościoła - pomnik J. Słowackiego z marmuru i brązu dłuta Wacława Szymanowskiego . W Krzemieńcu J Słowacki się urodził, mieszkał, dorastał i uczęszczał do liceum. Miejscem jego urodzenia jest Dworek Januszewskich (dziadków poety) usytuowany naprzeciwko
Dworku J.Słowackiego - obecnie muzeum poświęconego poecie.
Liceum Krzemienieckie - założone w 1805 r. przez Tadeusz Czackiego i Hugo Kołłątaja -najważniejszy ośrodek kultury polskiej na płd. wsch. kresach Rzeczypospolitej, z poziomem nauczania na miarę niejednego uniwersytetu. Zlikwidowane w 1831 r., reaktywowane w 1922 r. z rozkazu J. Piłsudskiego przetrwało do 1939 r. Dziś jest tam Kolegium Pedagogiczne. W liceum wykładali m.in. Euzebiusz Słowacki, Joachim Lelewel, Józef Korzeniowski.
Sobór prawosławny p.w. Przemienienia Pańskiego- w dawnym kościele jezuickim świętych Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki ( w stylu barokowym ).
Sobór św. Mikołaja(niebieski) - dawny kościół franciszkanów p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej, zbudowany w 1606 r. przez księcia Wiśniowieckiego ( w 1832 r. przekształcono go w cerkiew prawosławną ).
Domy Bliżniacze - ciekawy obiekt architektoniczny z XVII w.
Poczajów- ośrodek kultu Maryjnego, święte miejsce prawosławia. W XII w. osiedlili się tu mnisi, a tradycja mówi o objawieniu się Maryi jednemu z nich i pozostawieniu odcisku stopy ( XIII w.) Od tej pory rośnie sława Poczajowa
jako cudownego miejsca, pozostającego pod szczególną opieką Matki Bożej. W 1527 r. król Zygmunt Stary nadał mu specjalne przywileje. Przed wejściem do zespołu architektonicznego Ławry Poczajowskiej kobiety zakładają długą spódnice i nakrywają głowy. Główne wejście do Ławry prowadzi przez Święte Wrota.
Sobór p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy z XVIII w. W prezbiterium - ikonostas, a nad ikonostasem i carskimi wrotami - cudowna ikona Matki Bożej Poczajowskiej z XVI w., okrywa ją złota sukienka. W nawie głównej,po prawej stronie niedaleko wejścia ołtarz z kolejną świętością - kamieniem z odciskiem stopy Matki Bożej, sączy się z niego cudowna i uzdrawiająca woda.
Pod cerkwią - pieczara ze szczątkami błogosławionego Hioba.
Na kopule - polichromia przedstawiająca niebo, pod kopułą zwisa ogromny kryształowy żyrandol.
Sobór św.Trójcy- wejście zdobi mozaika Matki Bożej Poczajowskiej adorowanej przez aniołów i świętych wołyńskich. We wnętrzu panuje półmrok i atmosfera tajemniczości. Ściany i sklepienie zdobi polichromia z lat 70-tych XX w. Pośrodku soboru olbrzymi żyrandol z jednolitego pasa brązu.
trze. Zbito stare tynki, średniowieczne malowidła poddano konserwacji. Projekt mozaiki w kopule wykonał Józef Mehoffer, a nowy ołtarz, tron biskupi i balustradę zaprojektował Witold Minkiewicz. Największa wartość maja malowidła ścienne Jana Henryka Rosena. Do niedawna katedra służyła ja-
ko magazyn Na podwórzu dawniej znajdował się stary ormiański cmentarz, po którym pozostały nagrobne płyty z epitafiami.
O godz.19.00 - uroczysta kolacja. wieczorek integracyjny, utalentowana pani Julia pięknie nam śpiewa i gra na bandurze.
Danuta Kuszka