Pielgrzymka do Lublina i Kazimierza Dolnego nad Wisłą
26. - 27.05.2010
W środę 26-go maja o godzinie 6-tej wyruszamy na majową pielgrzymkę po Sanktuariach Maryjnych. Jako pierwszą odwiedzamy Matkę Boską Ostrobramską w Skarżysku-Kamiennej.
Przy trasie krajowej E7 Warszawa - Kraków, od 19 lat istnieje wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy.
Jest to cząstka Wilna na świętokrzyskiej ziemi, powstała z inicjatywy ówczesnego Ordynariusza Diecezji Radomskiej – ks. Bp. Edwarda Materskiego, z pochodzenia Wilnianina, aby rozsławić kult Matki Bożej na zachód od Wilna. Sanktuarium uczy historii Polski i rozsławia imię Matki Bożej Ostrobramskiej.
Poświęcenia kaplicy dokonał w 1989 roku ks. Kard. Józef Glemp Prymas Polski i umieścił w niej wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia. Obok kaplicy znajduje się kościół, w którym godne uwagi są piękne witraże z postaciami polskich świętych i błogosławionych oraz scenami z życia Maryi. Wokół Sanktuarium wybudowana została Droga Krzyżowa jako wotum za 2000 lat chrześcijaństwa. Znajduje się tutaj tablica katyńska, ponarska, a także upamiętniająca skarżyszczan pomordowanych w czasie II wojny światowej. Jest to jeden z nielicznych Obrazów Maryi, na którym jest Ona przedstawiona sama, bez swego Boskiego Syna. Wykorzystał to św. Maksymilian Kolbe i ułożył taką modlitwę:
Matko Boska Ostrobramska,
nie masz na swym ręku Dzieciątka Jezus,
to weź mnie na swoje ręce i przenieś szczęśliwie przez całe życie".
Warto jeszcze zwrócić uwagę na napis znajdujący się na bramie. Jest on krótkim wezwaniem do Maryi: „Matko Miłosierdzia, pod Twoja obronę uciekamy się". Tu uczestniczymy w Mszy św.
Następnie udajemy się do Wąchocka do opactwa cysterskiego. Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch. Wąchock staraniem cystersów w 1454 roku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dużą rolę miejscowi cystersi odgrywali w dziedzinie gospodarczej. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo wąchockie otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowano własne huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu.
W 1656 roku klasztor najechały wojska księcia Siedmio-grodu Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły bogatego archiwum, skarbca i cennych zabytków. Upadek zakonu cystersów w Wąchocku nastąpił w wyniku kasacji w 1818 roku przez władze carskie. Dopiero w 1951 roku odrodził się klasztor cysterski w Wąchocku. Staraniem konwentu i przy pomocy państwa podjęto restaurację tego cennego zespołu zabytkowego. Opactwo nadal swoją modlitwą i pracą służy Zakonowi i Kościołowi w tym przepięknym zakątku Ziemi Świętokrzyskiej. W 1991 roku przy klasztorze Cystersów powstało Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, a w 1995 roku kończono prace nad utworzeniem Panteonu Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45.
Mur klasztorny na dziedzińcu przed kościołem posłużył środowiskom Armii Krajowej za miejsce ekspozycji nazwisk bohaterów walki o wolność. Na murze umieszczono liczne tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniają-ce działalność zgrupowań partyzanckich. W centrum Panteonu stoi pomnik Polskiego Państwa autorstwa Andrzeja Kastena ps. „Zulejka"
Opracowali: Urszula i Joachim Zając