JASNA GÓRA I WIELUŃ
JASNA GÓRA i WIELUŃ
PONIEDZIAŁEK 4 LISTOPAD 2013.
Listopad to szczególny miesiąc. Zmiany zachodzące w przyrodzie pomagają nam w refleksji nad swoim życiem i nad tym co po nas pozostanie. Pierwszą więc pielgrzymkę w listopadzie chcemy więc poświęcić pamięci naszych drogich zmarłych, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.
Udajemy się do Częstochowy, gdzie chcemy odprawić Drogę Krzyżową za naszych ++ zalecanych. Pielgrzymi już wcześniej przygotowali specjalne WYPOMINKI PIELGRZYMKOWE, a ci co nie zdążyli piszą jeszcze w autobusie.
Wejście do klasztoru jasnogórskiego poprzedza plac o zarysie koła, w którym umieszczony jest herb zakonu paulinów. Wykonany z drobnej kostki porfiru przedstawia palmę, z siedzącym na jej koronie krukiem z bochenkiem chleba w dziobie, o pień zaś wspierają się dwa lwy. Następnie wchodzimy na Jasną Górę przez 4 bramy: Bramę Lubomirskich zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła, Bramą Matki Bożej Królowej Polski, Bramą Matki Bożej Bolesnej i Bramą Wałową. Zwiedzamy arsenał, przechodzimy obok muzeum 600-lecia do Kaplicy z cudownym wizerunkiem MB Częstochowskiej. Tu akurat kończy się msza św. o godz. 11.00. Przechodzimy na kolanach wokół prezbiterium i udaje się nam uklęknąć tuż przed obrazem naszej Pani Jasnogórskiej. Tu trwamy na modlitwie aż do zasłonięcia obrazu. Przechodzimy po schodach na piętro gdzie znajduje się Droga Krzyżowa Jerzego Dudy Gracza . Niesamowita. Ma 18 stacji:
15 – ZMARTWYCHWSTANIE
16 – TOMASZ
17 – GALILEA
18 – WNIEBOWSTĄPIENIE.
Odprawiamy Drogę Krzyżową z rozważaniami z albumu oraz z zaleckami za zmarłych przy każdej stacji. Potem udajemy się na dłuższą modlitwę do Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Nasze nawiedzenie Jasnej Góry kończymy modlitwa w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej i Głównej Bazylice. Następnie udajemy się na posiłek do Domu Pielgrzyma. Posiłęk jest smaczny i tani. Większość je żurek za 4 zł.
Dziękujemy Ci Panie Boże za to, że w tym szczególnym miesiącu mogliśmy nawiedzić krypty podziemne Jasnej Góry, modlić się za naszych zmarłych i pomyśleć o swoim życiu.
Z Częstochowy udajemy się do WIELUN IA. Od 1283 miasto. Bardzo zniszczone w 1 dniu II wojny światowej. Już o godz. 4.40 nad miasto nadleciały niemieckie bombowce. Nalot trwał do 14.40. Miasto zostało zniszczone w 75 %, zginęło 2169 osób. Później hitlerowcy wymordowali jeszcze ok. 5000 osób. Zatrzymujemy się przy kościele Bernardynek /kościół popauliński św. Mikołaja/. Powstał z fundacji księcia Władysława Opolczyka i do dziś zachował gotycki charakter. Potem świątynia została przebudowana w stylu baroku i ma do dziś piękne wyposażenie barokowe. Siostry Bernardynki obchodzą ROK JUBILEUSZOWY – 400 lat pobytu w Wieluniu.
Z wielu zabytkowych kościołów Wielunia najstarszy jest kościół poaugustiański, obecnie parafialny Bożego Ciała z 1335 roku. Udajemy się do kaplicy Matki Bożej z prawej stronie kościoła, gdzie znajduje się cudowny obraz MB z Dzieciątkiem – to SANTUARIUM MB POCIESZENIA. Obraz z 1640 roku w 1971 roku został koronowany przez kard.kard. S.Wyszyńskiego i K. Wojtyłę. Tu trwamy na modlitwie a potem wracamy do Katowic.
Ks. Władysław Kolorz